REKLAMA

Terytorialsi podsumowali miniony rok (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Miniony rok był dla żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej czasem intensywnego działania na różnorodnych kierunkach. Szkolenia, ćwiczenia, kursy zarówno w wymiarze terytorialnym, z udziałem pozostałych służb mundurowych z Podkarpacia oraz międzynarodowym. Żołnierze z Podkarpackiej Trójki nieustannie zapewniają wsparcie bezpieczeństwa i szczelności granic. To czas intensywnej rekrutacji, honorowego oddawania krwi oraz pamięci o kombatantach i wspieraniu lokalnej społeczności – mówi dowódca Podkarpackich Terytorialsów, płk Michał Małyska.

By osiągnąć zamierzone cele w minionym roku, działalność 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej opierała się zarówno o rozwój potencjału osobowego oraz osobistego. Tym samym szeregi 3 PBOT zasiliło blisko 1000 żołnierzy zawodowych i Terytorialnej Służby Wojskowej. Podsumowując 2023 rok należy zaznaczyć że brygada liczy ponad 3000 żołnierzy, a służba w szeregach Podkarpackiej Trójki cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przez 12 miesięcy przeprowadziliśmy osiem szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla ochotników z Podkarpacia. W roku 2023 Podkarpacka Trójka wzbogaciła się również o nowych kaprali i podporuczników – żołnierzy Brygady, którzy w ramach rozwoju ukończyli podoficerski kurs SONDA oraz oficerski AGRYKOLA.

Jesteśmy liderem jako jedna z najstarszych i największych brygad w Wojskach Obrony Terytorialnej. Rok 2023 był istotny pod kątem szkoleń prowadzonych w brygadzie jak również umożliwienia rozwoju żołnierzy szkoląc ich poza Polską. Dzięki inwestycji w rozwój osobisty żołnierzy zabiegam o wzmacnianie oraz budowę potencjału. Efektem działań jest przeniesienie jednego z batalionów do Tarnobrzega, do którego prowadzimy intensywną rekrutację. Życie przynosi różne scenariusze i nie jesteśmy w stanie ich wyćwiczyć, ale możemy się do nich przygotować i temu służą prowadzone w brygadzie działania, ćwiczenia, kursy czy szkolenia – mówi płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ważnym momentem w 2023 roku dla żołnierzy z Podkarpackiej Trójki była wizyta następcy brytyjskiego tronu, który spotkał się z polskimi i brytyjskimi żołnierzami w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. ‚Pług” w Rzeszowie. Wizyta księcia Williama u żołnierzy w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT stanowiła podziękowanie złożone na ręce każdego z nich. Od momentu wybuchu kryzysu migracyjnego na polsko – białoruskiej granicy żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pełnią służbę w strefie przygranicznej każdego dnia. Codzienna służba żołnierzy strzegących granicy polsko-białoruskiej, stanowi wzmocnienie odporności mieszkańców regionu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym i spotkały się z wielkim uznaniem na świecie.

Szczególny nacisk w 3 PBOT postawiono na szkolenia. Doskonalenie umiejętności oraz podnoszenie kwalifikacji to obowiązek każdego żołnierza. W tym celu organizowane były comiesięczne szkolenia rotacyjne oraz eksperymentalny nocny poligon, który po raz pierwszy w WOT został zorganizowany przez żołnierzy z 3 PBOT. Terytorialsi wyjeżdżali szkolić się do Estonii oraz brali udział w wielu kursach i szkoleniach w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 3 PBOT m.in.: z udziałem JW GROM i GOPR, w szkoleniu COMBAT MEDIC z udziałem żołnierzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois, w szkoleniu z Brytyjskim Rangersami, żołnierzami z Estonian Defence League, szkoleniach instruktorskich z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi, kursach z obsługi granatnika M72, operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye i wiele innych. Warto dodać, że żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej regularnie szkolą się z innymi służbami mundurowymi, m.in.: Policją, Służbą Więzienną, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną czy Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Swoją obecność 3 PBOT zaznacza pomagając i wspierając lokalną społeczność w różny sposób. Czasami jest to pomoc bezpośrednia jak udzielenie pierwszej pomocy w pociągu czy przy wypadku drogowym. Czasami jednak jest to działanie pośrednie. Podkarpaccy terytorialsi od początku istnienia brygady uczestniczą w akcjach krwiodawstwa. Tylko w 2023 roku żołnierze z 3 PBOT oddali blisko 300 litrów krwi.

Ponadto Terytorialsi z 3 Podkarpackiej Brygady OT biorą udział w ćwiczeniach z zakresu zarządzania kryzysowego organizowanych przez układ pozamilitarny. W tym roku żołnierze 3 PBOT uczestniczyli w ćwiczeniu „Anakonda-23”, „Renegade/SAREX-23”, „Pomocna Energia-23” oraz zorganizowali coroczne międzynarodowe zawody użyteczno-bojowe pod kryptonimem RECON CLASH-23.

Ważnym momentem dla 3 PBOT była organizacja 6-lecia Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, z udziałem prezydenta RP i ministra obrony narodowej oraz licznych gości z kraju i ze świata. Uroczystości z okazji jubileuszu 6-lecia Wojsk Obrony Terytorialnej stanowiły okazję do podziękowania żołnierzom za służbę żołnierzy dla Podkarpacia i Polski. W dniu święta 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” otrzymała od ministra obrony narodowej Księgę Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń”.

Przez ostatnie 12 miesięcy żołnierze z 3 PBOT nie zapominali o tym jak ważna jest rywalizacja sportowa i odnosili sukcesy w: biegach przełajowych i na orientację, strzelaniu sportowym z pistoletu oraz karabinka, pięcioboju wojskowym, biathlonie letnim, pływaniu, piłce siatkowej, crossficie oraz futsalu. Żołnierze z 3 PBOT okazali się najlepszymi sportowcami w mundurach w Wojskach Obrony Terytorialnej, zajmując zaszczytne drugie miejsce. Wojskowi sportowcy dzięki swojej determinacji, silnej woli oraz wsparciu przełożonych przygotowali się do rywalizacji sportowej przy jednoczesnym wykonywaniu zadań i ćwiczeń wojskowych. Każdy żołnierz powinien wyróżniać się wysoką sprawnością fizyczną, która jest niezbędna do szybkiego i zdecydowanego działania. Żołnierze 3 PBOT pamiętają również o poprzednikach. W ciągu całego roku odwiedzają kombatantów z okazji urodzin czy patriotycznych rocznic, współpracują również ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. W ramach akcji “Żołnierska Pamięć” pielęgnują również miejsca pamięci oraz mogiły zmarłych żołnierzy i bohaterów walk o wolność Ojczyzny.

***

CHCESZ SPRÓBOWAĆ SWOICH SIŁ I ZOSTAĆ TERYTORIALSEM? CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE! Zapraszamy na najbliższe szkolenie w ramach projektu „Ferie z WOT”, które rozpocznie się już 27 stycznia 2024 roku.

I Ty możesz dołączyć w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak zostać żołnierzem WOT? Jakie warunki należy spełnić i jak wygląda służba? Nabór ochotników już trwa. Skontaktuj się z rekrutrem z 3 Podkarpackiej Brygady OT – https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ !

materiały nadesłane Tekst: ppor. Magdalena Mac Oficer Prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej Strona główna – 3 PBOT (wojsko-polskie.pl) Zdjęcia:3 PBOT

 


05-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)